انواع رایحه عطر

روایح نمایش
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

رایحه عطر‌ها یک بخش مهم در زندگی انسان‌ها هستند و به همراه داشتن رایحه خوش، نشان دهنده شخصیت و پاکیزگی هر فرد است. برای ساخت عطر‌ها از روایح مختلف و بسیاری استفاده می‌شود و شناخت این رایحه‌ها می‌تواند در انتخاب عطر مناسب خود، به ما کمک بکند.

انواع رایحه عطر

روایح ویژگی‌های متفاوتی دارند و هر کدام مناسب استایل و شخصیت افراد ساخته شده‌اند. در ادامه با معرفی چند رایحه، به شما کمک می‌کنیم تا رایحه مناسب شخصیت و استایل خود را پیدا کنید.

رایحه آلدئید

آلدئید در واقع یک گروه عاملی در مواد است که یک گروه کربونیل (-CHO) در یک سر دارد. این مواد آلی در موارد زیادی شرکت دارند. مانند فرمالدئید که یک آلدئید شناخته شده است.

آدلئید‌های چرب رایحه‌ بسیار مطبوعی دارند، از همین رو در عطر سازی، طعم دهنده‌های غذایی و… از آن‌ها استفاده می‌شود. نمونه هایی از آلدئید:
متانال (بوی تند)
اتانال (در طبیعت تولید می‌شود)
پروپان (بوی میوه‌ای)
بوتانال (بوی تند)
بنزالدئید (بوی بادام)
سینامالدئید (بوی دارچین)

رایحه الدئید دو

رایحه مشک

مشک ماده‌ای بسیار خوشبو و محبوب می‌باشد که در ادبیات فارسی بار‌ها از آن یاد شده است. مشک از نافه آهوی ختن نر تهیه می‌شود.

ماده‌ای است لزج و شکلاتی رنگ که در کیسه‌ای در نزدیکی نشیمن‌گاه جانور جمع شده و حیوان در هنگام فصل جفتگیری آن را به تنه درختان و سنگ‌ها می مالد تا جنس ماده را به سمت خود جذب کند. حیوان معمولا در اثر خارش این کیسه را به سنگ‌ها می‌کشد و بعد از مدتی خشک شده و از بدن آهو جدا می‌شود.

بهترین نوع مشک متعلق به آهوی چینی و تبتی است ولی از آهوان ختن روسیه و نپال نیز مشک تهیه می‌شود. در برخی منابع ذکر شده که برای گرفتن مشک از آهو، حیوان را می‌کشند به همین دلیل امروزه مشک به صورت مصنوعی تولید می‌شود.

 

رایحه دانه تونکا

دانه تونکا یکی از مواد پر مصرف در تهیه رایحه عطر با رایحه‌ای گرم، شیرین، ‌کمی تلخ و کمی پودری است. این دانه‌های چروکیده سیاه علاوه بر صنعت عطر در صنعت دخانیات و تهیه صابون برای بهبود رایحه عطر محصول استفاده می‌شود.
این محصول بومی‌ جنوب آمریکاست، بنابراین بیشترین تولید آن نیز در برزیل، ونزوئلا و گویان است و نام‌ این محصول نیز از ترجمه کلمه لوبیا در زبان محلی گرفته شده است.
در سال ۱۷۹۳ برای اولین بار درخت این محصول به فرانسه وارد شد، درختی زیبا با گل‌های بنفش که دانه‌هایی شبیه به لوبیا داشت. با رایحه‌ای شبیه به وانیل، دارچین و میخک.

رایحه دانه تونکا در دسته رایحه‌های شرقی قرار می‌گیرد. مصرف این محصول به علت وجود کومارین برای کبد مضر و حتی در دوز های بالا کشنده است.

رایحه توانکا

رایحه چوبی کهربا

عطر‌های این گروه از رایحه کهربایی و پرحجمی برخوردار هستند که نت‌های چوبی مانند صندل و پچولی، از عناصر اصلی ترکیب آن‌ها هستند. عطر‌هایی با رایحه گرم، صمغی و شیرین کهربا که با روایح چوبی و دودی، پیچیدگی و تأثیرگذاری آن‌ها دو چندان شده است.

رایحه‌ای شیرین و گرم و اغلب ترکیبی از گل حنا، بنزوین، وانیل، حسن لبه دارد و به عنوان رایحه‌ای شرقی است. کهربا به خاطر جذابیت و فضیلتش مورد تحسین واقع شده و آنقدر نام‌های مختلفی دارد که می‌توان در مدح آن شعر سرود.

که نام هایی مانند اشک خورشید، روح ببر، عسل سخت، نور پراکنده، پنجره به گذشته، طلای شمال اروپا و… از جمله آن‌ها است. به گفته دانشمندان، کهربا به صمغ فسیل شده درختان گفته می‌شود که در طول میلیون‌ها سال شکل گرفته است.

روایح صمغ

رایحه خس خس

علف خس خس یا وتیور نوعی گیاه گرمسیری است که در بیشتر نواحی زمین وجود دارد، اما بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا است.

این علف را گاها در زمین‌های شیب دار برای جلوگیری از فرسایش خاک و جاری شدن آب می‌کارند و در گذشته بر روی خطوط مرزی به صورت گسترده کاشته می‌شد.

خس خس دارای ریشه‌ای خوش بو است و از عصاره و روغن استخراج شده از ریشه آن، در صنعت عطر به صورت بسیار وسیع و رایج استفاده می‌شود. نکته جالب توجه آن است که رایحه این گیاه به فراخور محل کشت و کاشت آن تغییر خواهد کرد.

به طور مثال رایحه خس خس‌هایی که در اندونزی کشت می‌شود با رایحه خس خس‌هایی که در ماداگاسکار می‌روید کاملا متفاوت است.

روایح الف

رایحه دودی

با سرد شدن هوا، گرایش‌ها و سلایق عطری افراد همچون پیچش‌های موجود در دود، به سمت روایحی تغییر جهت می‌دهد که معمولا در آب و هوای گرم گزینه خوبی به شمار نمی‌روند.

در فصول سرد سال همانطور که گرمای آتش و شعله‌های آن بسیار مطلوب است، روایح دودی نیز ما را به سمت خود فرا می‌خوانند. روایح دودی چه از انواع بخوری باشند، چه عودی به هر حال می‌توانند گزینه مناسبی برای پاییز و زمستان باشند.

گاهی این روایح، تم مذهبی و کلیسایی دارند، از آن نوعی که معمولا یادآور جشن‌ها و اعیاد مذهبی‌اند و گاهی نیز ما را به یاد باروت، خاکستر و چادر زدن و سفرهای کمپینگ می‌اندازد.

روایح دود

بوته وحشی جاوی

بوته وحشی جاوی یا استیراکس نام درختانی است که علاوه بر نواحی استوایی در جنوب ایران نیز کشت می‌شوند. این درختان، صمغی از خود ترشح می‌کنند که به دو گروه تقسیم می‌شود. گروه اول ۳۹ درصد و گروه دوم ۲۶ تا ۳۵ درصد حاوی مواد معطر هستند که برای ساخت رایحه عطر از آن‌ها استفاده می‌شود.

شیره استیراکس مقوی برای قلب و معده بوده است که به صورت خوراکی و به صورت بخور از آن استفاده می‌شود. صمغ بوته وحشی جاوی رایحه‌ای قوی، شیرین، گلی و کمی فلفلی دارد.

روایح بوته

رایحه چوب صندل

درخت صندل از قرن‌ها پیش مورد استفاده انسان قرار می‌گرفته و از روغن و پودر آن در طب سنتی و زیبایی استفاده می‌شده است. در حال حاضر چوب صندل مصارف زیادی از جمله عطر، درمانی و طب سنتی، تزئینی و… دارد. صندل چوبی بسیار خوش بو و رایحه‌ای ماندگار دارد. گونه‌های مختلف درخت صندل در نپال، جنوب هند، سریلانکا، هاوایی، استرالیا و جزایر اقیانوس آرام جنوبی یافت می‌شود.

در هند معابدی از چوب صندل ساخته شده که پس از گذشت قرن‌ها هنوز هم معطر و خوشبو هستند. از چوب صندل در ساخت جعبه جواهر، باد بزن‌های دستی و … نیز استفاده می‌شود. رایحه چوب صندل در نت‌های پایه استفاده می‌شود و یکی از موارد پرکاربرد در صنعت عطر است. چوب صندل عطر و بویی شیرین و چوبی و خاص دارد و یکی از رایحه‌های قدیمی و شرقی مورد استفاده انسان است.

روایح مشک

رایحه گالبانوم

گالبانوم یا باریجه یک رایحه‌های کلاسیک تند و تیز و تازه و در واقع صمغی است با پروفیل بوی سبزی تلخ نافذ و فرح بخش که از تمام انواع علف ها به دست می‌آید. این رایحه بسیار برای بهار و تابستان مناسب است و استفاده از عطرهای دارای این رایحه مخصوصا در فصل بهار پیشنهاد می‌شود.

رایحه گلسنگ

گلسنگ‌ها موجوداتی هستند که از همزیستی قارچ و عوامل فتوسنتز کننده مانند برخی گیاهان و باکتری فتوسنتز کننده به وجود می‌آیند. در واقع این رابطه میان این دو گونه جانوری یک همکاری دو جانبه برای زیستن است. گلسنگ‌ها از موجودات ساکن خاک محسوب نمی‌شوند.

این گونه بر روی سنگ‌ها، درختان، سطح زمین و صخره‌ها رشد می‌کند و نسبت به تغییرات آب و هوا بسیار حساس است، به طوری که با کوچک ترین آلودگی از بین می‌رود. گلسنگ‌ها در صنعت نیز پرکاربرد هستند.

برخی از این گونه‌ها در تهیه رنگ و رنگ مو و برخی دیگر در صنعت عطر کاربرد دارند. گلسنگ‌ها به عطرها رایحه‌ای ملایم و خنک می‌دهند و در نت‌های پایه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روایح گل سنگ

رایحه عطر‌ها انواع مختلفی دارند و شناخت آن‌ها می‌تواند به ما در انتخاب عطر مناسب برای خود کمک بکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟