تاریخچه برند دیور Dior

معرفی برند دیور
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

برند دیور یک برند محبوب، معروف و به همان اندازه لوکس است که به نظر می‌رسد. یک کمپانی بین المللی که از سال ۱۹۴۶، خانه مد فرانسه به دلیل ظرافت و زنانگی بی انتها او را تحسین می‌کند.

تاریخچه برند دیور

شرکتی پیشرو که بیش از ۷۰ سال در صدر سلسله مراتب مد باقی مانده است، ظاهر بی نظیر دیور از ابتدا تاکنون دنیای مد را تحت تاثیر خود قرار داده است. ابتکاری اما سنتی، دیور شهرت خود را به عنوان خالق مد طراحان پیشگام شناخته شده، حفظ می‌کند. لباس‌ها، کالاهای چرمی، لوازم جانبی کفش‌ها، عطر و… از محصولات دیور هستند.

امروزه محصولات این برند در اطراف ما مشهود است، به صورت‌ها، شکل ها و یا فرم های مختلف، حتی اگر ما خودمان ندانیم. برند دیور توسط کریستین دیور که در ژانویه سال ۱۹۰۵ متولد شده بود، تاسیس شد.

کریستین دیور

تأسیس برند دیور

دیور در دسامبر سال ۱۹۴۶ در ۳۰ خیابان مونتاژ در پاریس تاسیس شد. اولین مجموعه دیور، در ۱۲ فوریه برای بهار و تابستان ۱۹۴۷ در مراکز اصلی این شرکت ارائه شد.

هر ساله بسیاری از سردبیران روزنامه‌های معروف از برند دیور تعریف و تمجید می‌کنند. در شروع کار کارمل اسنو سردبیر harper’s bazaar به استعداد دیور کاملا اعتقاد داشت. او گفته بود: کریستین عزیز، این یک انقلاب کامل است، لباس‌های شما ظاهری جدید دارد. او پس از اعلام عنوان new look (ظاهر جدید)، این عبارت را به یک علامت تجاری تبدیل کرد.

معرفی siluettes منحصر به فرد که متشکل از دامن‌های کوتاه‌تر، کامل‌تر، کمر محکم‌تر و شلوار برجسته قطعات دیور انقلابی بودند و در دهه ۴۰ بسیار از آن‌ها استقبال شد.

فروشگاه قدیمی دیور

اولین تغییر سلطنت دیور

این برند همچنان به شکوفایی خود ادامه می‌داد و در اواسط دهه ۱۹۵۰ خانه دیور، به عنوان یک امپراطوری مد، بسیار مورد احترام قرار گرفته بود. دیور لباس‌های بی شماری را بر تن سلبریتی‌هایی از جمله مارلن دیتریش، آوا گاردنر و اعضای خانواده سلطنتی کرد.
با مرگ غم انگیز کریستین دیور در سال ۱۹۵۷، ایو سن لورن ۲۱ ساله جای او را گرفت و طراح خانه مد دیور شد. سن لورن میراث کریستین دیور را با استفاده از همان پارچه‌ها زنده نگه داشت و شبیه به قبل ادامه داد و مجموعه‌های آن نرم‌تر، سبک‌تر و راحت‌تر پوشیده می‌شدند.
طرح‌های سن لورن به دلیل موفقیت هایش جسورانه‌تر شد، تا سال ۱۹۶۰ وقتی که مجموعه بوهمیایی او به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. از سن لورن دعوت شد تا به ارتش فرانسه بپیوندد و برای همین مجبور به ترک دیور شد.

طراحی لباس دیور

دومین تغییر سلطنت دیور

پس از سن لوررن، مارک بوهان در اواخر دهه ۱۹۶۰ به عنوان رئیس خلاق منصوب شد. او به عنوان مردی شناخته شد که برچسب دیور را در خط مقدم مد نگه داشت و مجله women’s wear ادعا کرد که بوهان شرکت دیور را نجات داده است.
در سال ۱۹۶۷ دستیار بوهان، فیلیپ گویبورگ، اولین مجموعه فرانسوی آماده برای پوشیدن را با نام miss dior خانم دیور راه اندازی کرد. در سال ۱۹۸۹ gianfranco ferre اهل ایتالیا، به جای بوهان به عنوان طراح اصلی جایگزین شد. او اولین طراح غیر فرانسوی دیور بود.

فرره زیبایی شناسی سنتی دیور را پشت سر گذاشت. وی مفهومی از سبک جدید را با شهرت کار‌های زنانه و عاشقانه‌اش، معرفی کرد که به عنوان (تصفیه شده، هوشیار و سخت گیرانه) توصیف شده است. او همچنین برنده جایزه‌های مختلفی در زمینه طراحی در فرانسه شد.

بردپیت سفیر برند دیور

آغاز پخش در کشور‌ها و شهر‌های مختلف

در سال ۱۹۹۰، بوتیک‌های دیور در مناطق خرید و فروش مشهور در نیویورک، لس آنجلس و توکیو باز شد. در آن سال درآمد دیور ۱۲۹.۳ میلیون دلار، که درآمد خالص آن ۲۲ میلیون دلار بود.

در سال ۱۹۹۵ درآمد این برند به ۱۷۷ میلیون دلار افزایش یافت و درآمد خالص آن ۲۶.۹ میلیون دلار شد. همچنین در این سال برنادت چیراک همسر رئیس جمهور پیشین فرانسه ژاک چیراک، با دیور تماس گرفت و توضیح داد که آرزو دارد یک کیف دستی بی نظیر به پرنسس ولز هدیه دهد. یک کیف سیاه طراحی شد و به طور غیر رسمی chouchou نام گذاری شد. این کیف به بانو دایانا ارائه شد. اندکی بعد نیز این کیف روی بازوی شاهزاده خانم دیده شد.

برند دیور این کیف را دوباره تولید و در سال ۱۹۹۶ نامش را به لیدی دیور تغییر داد. دویست هزار مدل در ۲ سال فروخته شد، بنابراین گردش مالی کالا های چرم برند دیور به طور گسترده‌ای افزایش یافت. کیف لیدی دیور دارای ویژگی‌های چرمی که از صندلی ناپلئون الهام گرفته است.

در سال ۱۹۹۷ دیور جان گالیانو را به عنوان مدیر خلاق منصوب کرد و او را جایگزین فرره کرد. انتخاب طراح بریتانیایی جنجال برانگیخت زیرا بار دیگر، یک غیر فرانسوی دیور را در دست گرفت.

گالیانو توسط رئیس دیور، برنارد آرنو، با خود کریستین دیور مقایسه شد که او گفت: گالیانو استعدادی خلاق بسیار نزدیک به کریستین دیور دارد. او مخلوط خارق العاده‌ای از رمانتیسم، فمینیسم و مدرنیته را دارد که نمادی از monsieur dior است. در تمام آفرینش‌های او، کت و شلوار‌های او، لباس‌های او، شباهت‌هایی با سبک دیور پیدا می‌شود.
مجموعه‌های گالیانو تا حدودی بحث برانگیز بودند که باعث علاقه بیشتر به این برند شد.

سال ۱۹۹۹ و تولید کیف های رو دوشی

در سال ۱۹۹۹ گالیانو مجموعه dior ready wear تابستان و بهار ۲۰۰۰ را منتشر کرد که منجر به تولید کیف‌های رو دوشی برای اولین بار شد. تا سال ۲۰۰۰، گالیانو کنترل کاملی بر خط لوازم جانبی، تبلیغات و ارتباطات ready to wear داشت. او به دنبال رد پا‌های گوچی در زیبایی شناسی دیور را به چیزی جنسی‌تر تبدیل کرد. اگر چه گوچی و تام فورد به دلیل سبک شهوانی خود قابل توجه بود، اما گالیانو بیشترین تاثیر را در هنگام ورود به این سبک جدید داشت. به اندازه‌ای زیاد که به نظر می‌رسد گالیانو بیشتر از طریق طرح‌های تبلیغاتی تحریک آمیز خود، بیش از طرح‌های واقعی وی، دیور را متحول کرد.

لیدی دیور

در ژوئیه سال ۲۰۰۰، هدی اسلیمان جانشین پاتریک لاوویکس به عنوان طراح اصلی دیور هوم شد. اگرچه در ابتدا در سال ۱۹۷۰ توسط مارک بوهان خط مردانه تاسیس شده بود، اما هیچ وقت چیزی به اندازه خط زنانه موفق نبود. اسلیمان، دیور هوم را دوباره نوسازی کرد و به آن مدرنیته و ظرافت مردانگی بخشید.

وقتی بردپیت و میک جگر این لباس‌ها را پوشیده و دیده شدند، مشتری‌های مرد به این برند جذب شدند. در سال ۲۰۰۲ cfda به اسلیمان جایزه طراح بین المللی سال را اهدا کرد. کریس ون اشه در سال ۲۰۰۷ پس از عزیمت اسلیمان به عنوان مدیر جدید خلاق دیور هوم dior homme منصوب شد.

در سال ۲۰۱۱، هرج و مرج در خانه دیور هنگامی که چندین اتهام علیه جان گالیانو به خاطر اظهارات ضد یهودی مطرح شد، رخ داد. گالیانو در ماه مارس درست قبل پاییز و زمستان ۲۰۱۱ اخراج شد.

بیل گایتن پس از جان گالیانو، به عنوان طراح اصلی منصوب شد. گایتن قبلا در دیور زیر دست گالیانو کار کرده بود. اولین مجموعه او برای دیور، بازخورد منفی داشت اما در ژانویه، گایتن دومین مجموعه لباس‌های زنانه مد خود را ارائه داد که بسیار بهتر از قبلی بود و بازخورد‌های مثبتی دریافت کرد.

در ۱۱ آوریل ۲۰۱۲ اعلام شد که راف سیمونز به عنوان مدیر جدید هنری دیور منصوب شده است. اسلیمان به خاطر طرح‌های خود مورد تحسین قرار می‌گرفت و کار‌های او در تضاد با سبک عجیب گالیانو بود.

این شرکت با امید به پیشروی از شرمساری که گالیانو به نام دیور به ارمغان آورد، بیشتر مشتاق بود تا به سمت و جهت جدیدی برود. اسلیمان خود را با لباس های مد زنانه آشنا کرد و به عنوان طراحی که هیچ تجربه قبلی در این زمینه نداشت اولین مجموعه خود را برای دیور در تاریخ ۲ ژوئیه، در خط مد زنانه لباس پاییز و زمستان ۲۰۱۲ ارائه داد و آن رونق گرفت.

فروشگاه برند دیور

اسلیمان نفس هوای تازه دیور بود که به شدت مورد نیاز این برند بود. اسلیمان توسط کمپانی، طراح زنانه جدید این شرکت شد. در سال ۲۰۱۶ اعلام شد که ماریا گرازیا چیوری جانشین اسلیمان به عنوان مدیر هنری خواهد بود.

جهشی بزرگ برای خانه مد فرانسوی، به عنوان این که گرازیا چیوری اولین زنی است که تا به حال جایگاه AD را در اختیار دارد. گرازیا هنگام بحث درباره موضوع جدید خود گفت البته میراث مهم است، اما من می‌خواهم این کمپانی را بالاتر ببرم. وی در ادامه توضیح داد: دیور طرفدار زنانگی است، اما ایده آن هنوز در دهه ۵۰ میلادی گیر کرده است، زنانگی چیزی نیست که در دهه ۵۰ به پایان رسیده باشد و می‌تواند مدرن‌تر باشد.

بنابراین گرازیا چیوری با به روز کردن دوباره آن، دیور را تغیر داد و آن را متناسب با زنان امروزی ساخت. او به ریشه‌های دیور وفادار ماند اما دوباره تعریف کرد که زنانه بودن به چه معناست. او با افزودن یک لمس مردانه، نشان داد که ظرافت اکنون می‌تواند با زرنگی همراه شود. اولین مجموعه گرازیا برای بهار و تابستان ۲۰۱۷ بود. این مجموعه برای دوست داران و منتقدان مد در سراسر جهان جذاب و محبوب بود. او کار خود را همچنان ادامه می‌دهد و کیف‌های دستی دیور در زمان او نیز بازخورد بسیار خوبی داشت.

اگر چه همیشه تغیراتی در صنعت مد رخ می‌دهد، اما دیور همچنان به تولید قطعات زیبا می‌پردازد. به راستی دیور برندی با تاریخچه جذاب است و یکی از برجسته ترین و مهم ترین خانه های مد در روزگار ما است.

با گذشت سال‌ها چهره‌های مشهوری چهره لیدی دیور بوده‌اند. از جمله آن‌ها کارلا برونی، دیانا کروگر، مونیکا بلوچی و مارین کوتیلارد بوده‌اند. تا به امروز لیدی دیور یک قطعه نمادین برای برند دیور مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟