تاریخچه عطرها

داستان عطرها
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

استفاده از عطر عمدتا با رمز و راز، تخیل و رویا همراه است. ما برای جلب رضایت دیگران، برای ایجاد احساس خوب، برای احاطه کردن خود با رایحه‌ای دلپذیر و ماندگار، از عطر استفاده می‌نماییم. گرچه عطر سابقه طولانی و تاریخچه کهنی دارد، اما همیشه نشانه‌ای از عاشقانه را به همراه ندارد.

هنر عطرسازی در دوران کهن

هنر عطرسازی در دوران کهن

در ابتدا، کلمه عطر از عبارت لاتین “per” به معنی “کامل” و “fumus” به معنای “دود” آمده است. بعداً فرانسوی‌ها بوهایی را که در اثر سوزاندن بخور تولید می‌شد، “parfum” نامگذاری کردند. در واقع، اولین شکل عطر، بخور بود که اولین بار توسط افرادی در منطقه بین النهرین حدود ۴۰۰۰ سال پیش ساخته شد. فرهنگ‌های باستان در مراسم مذهبی خود انواع رزین‌ها و چوب‌ها را می‌سوزاندند.

بخور حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد به مصر راه یافت، اما تا آغاز عصر طلایی مصر، عطرها فقط در مراسمات مذهبی استفاده می‌شدند. در حالی که کاهنان به تدریج از حقوق انحصاری خود چشم پوشی کردند، در دسترس همه مصریان قرار گرفت و جلوه‌ای عمومی پیدا کرد. شهروندان برای پاکیزگی و احساس طراوت، از حمام‌های مفصلی استفاده می‌نمودند و پوست خود را در روغن‌های معطر خیس می‌کردند.

یونانیان باستان می‌توانند اعتبار اولین عطر مایع را به خود اختصاص دهند؛ اما این توسعه تقطیر توسط اعراب بود که ساخت عطر را قابل دوام کرد.

عطر در قرن هفدهم، به ویژه در فرانسه، از موفقیت چشمگیری برخوردار شد. بهداشت در آن روزها کاملاً لکه دار بود و از عطرهایی برای پوشاندن بوی نامطبوع بدن استفاده می‌گردید. در انگلستان و در دوران هنری هشتم و ملکه الیزابت اول از عطرهای زیادی استفاده می‌شد. در زمان حکومت الیزابت همه مکان‌های عمومی معطر بودند زیرا او نمی توانست بوی بد را تحمل کند.

 

تحول صنعت عطرسازی در عصر مدرن

تحول صنعت عطرسازی در عصر مدرن

همانند صنعت و هنر، عطرسازی نیز در قرن نوزدهم دستخوش تغییرات اساسی و فراوانی شد. تغییر ذائقه و پیشرفت شیمی پایه‌های عطرسازی مدرن را بنا نهاد و توسعه چشمگیری را در مسیر این صنعت ایجاد نمود‌. در آغاز قرن، عطر معمولاً از نت‌های تک گل تهیه می‌شد؛ اما امروزه، عطرها بسیار پیچیده هستند و از بسیاری از مواد شیمیایی طبیعی و مصنوعی تشکیل و فرموله می‌شوند، که اغلب به آنها “نت” یا “اضافه رنگ” می‌گویند.

عطر Chanel No5 اولین عطری به شمار می‌رفت که با استفاده از اصول شیمیایی مدرن ایجاد شد و اولین عطر حاوی مواد مصنوعی بود.

 

اصول تولید عطر به شکل امروزی

اصول تولید عطر به شکل امروزی

اولین مرحله ساخت عطر، استخراج روغن‌های اساسی معطر از گیاهان می‌باشد و در حالی که روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد، تقطیر رایج ترین روش است. تقطیر بخار بر این اساس استوار است که مواد گیاهی قرار داده شده در آب جوش، روغن‌های اساسی آنها را آزاد می‌کند و سپس با بخار تبخیر می‌شوند. وقتی بخار و روغن غلیظ شدند، روغن از آب جدا شده و می توان آن را جمع کرد. هزاران کیلو گل ممکن است برای بدست آوردن فقط یک کیلو اسانس مورد نیاز باشد، که تا حدی دلیل گران بودن بسیاری از عطرها را به خوبی توضیح می‌دهد. در مرحله بعد روغن‌ها با الکل رقیق می‌شوند، که این کار به عنوان یک ماده ثابت کننده برای عطر عمل می‌کند و با تأخیر در تبخیر، اثر طولانی مدت خود را به عطرها می‌بخشد. سپس محلول رقیق شده را قبل از خنک شدن در گلدان های مخصوص مسی یا استنلس استیل قرار می‌دهند تا بتواند هرگونه رزین یا ذرات مومی جا بیفتد. مرحله بعدی فرآیند فیلتر کردن و آخرین مورد هم که قطعاً اهمیت خاصی در فروش عطر دارد، بسته بندی است.

تمام این فرایند تولید عطر، تحت نظر شخص یا اشخاصی انجام می‌شود و آن‌ها دانشمندانی هستند که مواد مختلفی را آزمایش می کنند تا رایحه‌های مطبوعی را بدست آورند. به این متخصصان و صاحب نظران، عطارها گفته می‌شود که وظیفه اصلی را در طراحی یک رایحه بر عهده دارند.

همانطور که یک نوازنده خوب به گوش خوب احتیاج دارد، یک عطار نیز به بینی خوب احتیاج دارد! شرکت‌های مختلف در انتخاب عطارهای خود یا به گفته خود آن‌ها “مشام‌های خود”، روش های مختلفی دارند اما به طور کلی نامزدها حداقل ۶ سال شاگرد می‌مانند. آنها نه تنها باید بتوانند مواد خام مختلف را با نشان دادن حس بویایی شدید تشخیص دهند، بلکه باید تخیل بسیار قوی و خوبی داشته باشند و همچنین به درک خوبی از علم شیمی نیاز دارند. یک “بینی” خوب باید یک شیمی‌دان دقیق و یک هنرمند خلاق باشد.

 

روایح، اعجاب انگیزترین بخش عطر‌ها

روایح اعجاب انگیزترین بخش عطر‌ها

همانطور که پیش‌تر گفته شد، امروزه از مواد مصنوعی و طبیعی در عطرسازی استفاده می‌شود. اجزای طبیعی شامل عصاره گل، برگ، ریشه و مرکبات است. همچنین از عصاره‌های حیوانی مشتق شده از مشک‌، نهنگ‌ها یا بیور نیز استفاده می‌شود.  شیمی‌دانان در تولید نسخه‌های مصنوعی بسیاری از ترکیبات طبیعی بسیار ماهر شده‌اند و ساخت عطر را بسیار تسهیل می‌کنند.

عطرها با توجه به غلظت روغن‌های اساسی که در آن‌ها وجود دارد دسته‌بندی می‌شوند. غلیظ‌ترین شکل و البته گران‌ترین آن را “پرفیوم” می‌نامند. این قوی‌ترین و ماندگارترین رایحه است و از نظر وزنی دارای ترکیبات ۲۰ تا ۵۰ درصدی عطر است. ادوپرفیوم یک محلول عطر الکلی است که حاوی ۱۰ تا ۱۵ درصد ترکیبات عطر می‌باشد.

آنچه بو می کنید آن چیزی نیست که به دست می‌آورید. مانند یک ترکیب موسیقی، نت‌های مختلفی دارد: به پوست زده می‌شود، عطر روی یک تاج از نت‌های بالایی باز می‌شود، سپس در حالی که نت‌های میانی احساس را جمع‌آوری می‌کنند‌، نرم می‌شود و در نهایت جای خود را به نت‌های پایه می‌دهد. نت اولیه، آن چیزی است که هنگام اولین نمونه عطر بو می‌کنید. این مدت فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. برای اینکه واقعاً بدانید یک عطر مناسب شما است، باید به قلب آن یا نت میانی بروید. این عطری است که پس از مخلوط شدن عطر با شیمی پوست منحصر به فرد خود، شروع به ظهور می‌کند. معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا نت کامل توسعه یابد. نت پایه بیان نهایی عطر شماست، یعنی رایحه ای که با خشک شدن عطر تولید می‌شود؛ این نتی می‌باشد که ماندگار است. از آنجا که همه ما انواع مختلف پوست داریم، یک عطر یکسان می‌تواند بوی متفاوت در افراد مختلف داشته باشد.

 

مطالعه علم رایحه ها

مطالعه علم رایحه ها

مردم گاهی اوقات از عطرها علاوه بر ایجاد بوی خوب در خود، با امید به کاهش استرس، انرژی دادن به خود و یا فقط بالا بردن روحیه، استفاده می‌نمایند.

رایحه درمانی روشی است مبتنی بر این تصور که رایحه‌ها می‌توانند بر خلق و خو و سلامتی تأثیر بگذارند. مطالعه‌ای توسط صندوق تحقیقات بویایی در نیویورک نشان داد، که ۶۳٪ کاهش استرس در بیمارانی که اسکن MRI می‌کنند، وقتی بوی وانیل به هوا در اطراف آنها منتقل می‌شود!

حس بویایی، بیش از هر حس دیگری این توانایی را دارد که به طور زنده گذشته را بازگرداند. دانشمندان این اتصال را “بویایی” می‌نامند و معتقدند که این امر به روشی منحصر به فرد برای بوییدن مغز شما مرتبط است. قبل از رسیدن به مخچه، سایر اطلاعات حسی از طریق تالاموس منتقل می‌شوند، در حالی که پیام های بویایی مستقیماً به ناحیه‌ای از مغز هدایت می‌شوند که احساسات، خلاقیت و حافظه را تعیین می‌کند. بنابراین، بوی رایحه می‌تواند بلافاصله احساس یا یادآوری یک اتفاق طولانی را تحریک کند. در حقیقت، مطالعات موردی نشان داده است که دانش آموزانی که هنگام مطالعه در معرض بوی خاصی قرار دارند‌، در صورت امتحان، در مواجهه با همان بو، یادآوری بهتری دارند. استفاده از همان عطر هنگام مطالعه ممکن است به شما کمک کند. البته، این پاسخی معجزه آسا برای مشکلات دانشجویان نیست! بهترین راه برای کسب نمره خوب فقط کار سخت است.

عطر، علاوه بر تمام ویژگی‌های جذاب و خارق‌العاده‌اش، یک وجه تاریک هم دارد. اکثر ما تجربه ناخوشایندی از ورود به یک مرکز خرید و تقریباً خفه شدن توسط رایحه های معطر ماندگار را داشته ایم. افراد حساس مطمئناً می‌توانند واکنش های آلرژیک نسبت به مواد تشکیل دهنده عطر و درماتیت ایجاد کنند و ممکن است حساسیت به نور (فوران های پوستی و زخم‌های ناشی از نور خورشید) ایجاد شود. اما از آنجا که برای ساختن عطر از بسیاری از مواد تشکیل دهنده و رایحه‌های مختلف استفاده می‌شود و از آنجا که نیازی به برچسب زدن به مواد نیست، معمولاً جدا کردن یک مقصر غیرممکن است. انتخاب رایحه‌های با غلظت اسانس کمتر ممکن است به حداقل رساندن حساسیت پوست کمک کند.

در انتها امیدواریم از خواندن این مطلب و کسب اطلاعات در رابطه با تاریخچه عطر و رایحه‌ها، لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟