عطر موسیقی جذاب برای حس بویایی افراد

بوییدن عطر
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیا می‌دانید موسیقی در بینی شما جریان دارد؟

خب باید بگوییم بله نت‌های موسیقی در سرتاسر بینی شما جاری‌ست، فقط به جای موسیقی که با گوش می‌شنوید، این نت‌ها را با حس بویایی خود ادراک می‌کنید. احتمالاً از خود می‌پرسید که معنی همه این‌ حرف ها چیست؟

عطر موسیقی مناسب حس بویایی افراد

در دنیای تولید عطر و رایحه، رایحه‌های مختلف را در دسته‌های گوناگونی به نام “نت” طبقه‌بندی می‌کنند. در موسیقی، نت‌ها از تن‌های متنوع هستند که این موضوع در دنیای عطر، به این شکل است که آکورد‌ها و روایح در درجه‌های مختلف بویایی می‌باشند.

در رابطه با نت‌های عطرها باید گفت، این نت‌ها دارای سه سطح هستند: نت‌ اولیه (Top Noteنت میانی (Middle Note) و نت پایه (Base Note).

هر نت یک شخصیت منحصر به فرد ضروری و خاص را ایجاد می‌کند که رایحه‌ای اختصاصی را بوجود می‌آورد.

 

نت اولیه

اگر شنیده‌اید که شخصی بگوید مجبور است اولین احساس خوب را منتقل کند، از نظر عطر، نت اولیه این کار را می‌کند.

رایحه ابتدایی عطر، تصویری خاص از رایحه کلی عطر را به ما القا می‌کند. از آنجایی که بوی این نت‌های برتر فقط برای مدت کوتاهی (معمولاً ده تا سی دقیقه)، دوام می‌آورند، بنابراین باید حس بویایی را با همان برداشت اولیه خوب جذب کنند. آن‌ها معمولاً رایحه‌های سبکی هستند که باعث تحریک حواس در راستای آماده شدن برای نت میانی عطر می‌شوند. برخی از رایج ترین رایحه‌های موجود در عطرها رایحه مرکباتی مانند گریپ فروت، لیمو، پرتقال و برگاموت هستند. از دیگر نت‌های محبوب و معروف می‌توان به اکالیپتوس معطر و نعناع خنک اشاره کرد.

نت های تشکیل دهنده عطر مرکباتی

نت میانی

نتهای میانی، ساختاری یک دست و منظم به عطر می‌بخشند؛ از این رو نت‌های میانی را “قلب” رایحه نیز خطاب می‌نمایند.  وقتی عطر را روی پوست خود می‌زنید معمولاً آکوردنت‌های میانی را درست و دقیق حس می‌کنید. با این حال ، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا بدن شما رایحه را گرم کرده و از خواب بیدار کند.

نت‌های میانی نوع خانواده عطر یا رایحه را مانند خانواده گل، ادویه یا شرقی مشخص می‌کنند. برخی از انواع رایحه‌های رایج در دسته نت میانی گل رز، دارچین، یلانگ – یلانگ، بابونه و اسطوخودوس هستند.

 

نت های تشکیل دهنده عطر گلی

نت پایه

نت‌های پایه بیس و اساس یک عطر یا رایحه را ایجاد می‌کنند.  این رایحه‌ها بیشترین ماندگاری را دارند و رایحه “ماندگاری” را که در عطر به دنبال آن هستیم فراهم می‌کنند. از آنجا که نت‌های ابتدایی به سرعت تبخیر می‌شوند‌، نت‌های پایه بر روی نت‌های اصلی ثابت می‌شوند تا بعضی از رایحه‌ها در کنار نت‌های پایه بمانند.  محبوب ترین انتخاب در نت‌های پایه‌، وانیل است. سایر رایحه‌های رایج آکورد‌هایی مانند مشک، چوب صندل، دارچین، کاج و سایر رایحه های چوبی است.

 

نت های تشکیل دهنده عطر چوبی

هر عطر یا رایحه‌ای منحصر به فرد است و نت‌های ابتدایی، میانی و پایه آنها با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال‌، در برخی از رایحه‌ها، دارچین می‌تواند به عنوان نت پایه باشد در حالی که در برخی دیگر، این یک رایحه میانی است.

همه چیز به جهتی بستگی دارد که عطار عطر یا عطر می‌خواهد با رایحه به آن برود؛ و البته دلیل این امر تا حد زیادی به احساسات مختلف و حتی سبک خاصی بستگی دارد که رایحه‌های مختلف می‌توانند در درون فرد ایجاد کنند.

عطر‌های تک نت

در بین انواع عطرها، دسته‌ای نیز وجود دارد به نام عطر‌های “تک نت”.  عطرها و رایحه هایی که به عنوان رایحه های یک نت در نظر گرفته می‌شوند و فقط یک منبع دارند که می‌توانند رایحه خود را در آن جلب کنند.  هیچ سطح متفاوتی از یادداشت‌های اولیه، میانی و پایه برای بحث در آن‌ها وجود ندارد. اساساً، وقتی عطری یک نت پایه و ثابت دارد و به این معنی است که روغن‌های اساسی تشکیل دهنده آن، از یک گل یا منبع خاص برداشته شده است. اسطوخودوس و وانیل از محبوب‌ترین عطرهای تک نت این روزهای بازار به شمار می‌روند.

البته یک سری از رایحه‌ها‌ به عنوان ابزاری برای آروماتراپی روی بدن قرار می گیرند؛ اینچنین عطر‌ها بیشتر عطر‌های تک نت ای هستند.

 

موسیقی، تنها در نوازش دلنشین پرده‌های گوش جاری نیست. نت‌هایی که در میان روایح عطر‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند، دسته کمی از هماهنگی نت‌های موسیقی نداشته و روح مخاطبان را در آسایشی دلچسب فرو می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟