لغت نامه دنیای عطر (بخش اول)

لغت نامه دنیای عطر بخش اول
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

احتمالا تا به حال هنگام خرید عطر یا تحقیق در رابطه با آن در اینترنت با لغاتی مواجه شده باشید که به نظر در چند عطر دیگر قبلا آن را مشاهده کرده‌اید، که هم برای دانستن علت کاربرد آن‌ها کنجکاو شده باشید و هم دوست داشته باشید معنای آن‌ها را بدانید. گاهی اوقات هم این کلمات و تشابهات اسمی عطرها شما را گیج می‌کند، خصوصا وقتی که می‌بینید ظاهر برخی عطرها خیلی به هم شبیه هستند. این یک امر طبیعی است که در این زمان حس کنجکاوی در شما زنده شود و دوست داشته باشید بدانید چه منطقی پشت این کلمات در دنیای عطر وجود دارد. واقعیت این است که این اسامی معانی به خصوصی دارد که دانستن آن شما را در انتخاب عطر دلخواهتان کمک می‌کند.

 

اصطلاحات رایج در دنیای عطر

 

لغت نامه دنیای عطر – اصطلاحات رایج در دنیای عطر

عطر (PERFUME): به تمرکز شکل های مختلف رایحه به حالت قوی تر و ماندگار تر گفته می شود. عطرها ممکن است شامل صدها ترکیب در یک فرمول واحد باشند.

 

رایحه (بو) AROMA: اصطلاحی است که برای توصیف احساس بین بو و طعم از آن استفاده می شود.

 

عطار (ATTAR): از کلمه فارسی باستان به معنی بوی شیرین گرفته شده. عطار و یا اتو ATTAR – OTTO اشاره به اسانس به دست آمده توسط تقطیر و استخراج از گل سرخ میباشد.

 

سازندگان عطر (طراح) NOSES: ساخت عطرهایی که به فروش می‌رسند به متخصصین ترکیب عطرها سپرده می‌شود، کسانی که در این صنعت به عطرساز یا پرفیومر (perfumer) معروف هستند. گاهی به آنها بعلت احساس خوب بویایی و مهارتشان در ترکیب عطرها، نِز (Nez) که معادل فرانسوی کلمه (nose) یا بینی است گفته می‌شود. ساخت عطرها با راهنمایی‌ها و نظرات مشتری‌ها و یا کارکنان یک عطرساز شروع می‌شود. مشتری یک عطر ساز یا کارکنانش، شامل خانه‌های مُد و شرکتهای بزرگ از صنایع مختلف می‌باشند. در مرحله بعد عطرساز با ترکیب رایحه‌ها و مواد معطر مختلف به بوی مورد نظر دست یافته و فرمول آن را به مشتری می‌فروشد.

 

عطر شیمیایی (AROMA CHEMICALS): مولکول به دست آمده از محصولات طبیعی و یا ساخته شده توسط شیمی آلی مصنوعی که در ساخت عطر مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از مواد تشکیل دهنده عطر مواد شیمیایی مصنوعی هستند.

 

آروماتراپی (AROMATHERAPY): استفاده از روغن های گیاهی، از جمله اسانس که برای سلامت روانی و جسمانی توصیه می‌گردد. استفاده درمانی از روغن خالص گیاهان در ماساژ بدن که به عنوان شفا، آرامش بخش، و همچنین در جهت زیبایی حدود ۶۰۰۰ سال پیش در مصر باستان کاربرد داشته. این امر در سال ۱۹۲۰ توسط یک شیمیدان فرانسوی بنام RM Gattefosse ابداع گردید.

 

نیش (Niche): عنوان نیش یا Niche به برندهایی گفته می شوند که در بازار خرده فروشی و فروشگاههای زنجیره ای معمولا وجود ندارند و در تعداد محدود و مراکز خاصی ارائه می گردند.

 

نشانه یا امضا (SIGNATURE): نشانه گذاری یک عنوان عطر به صورتی که یک تصویر متمایز در افرادی که با آن روبرو می شوند ایجاد می کند. برخی از عطرها حاوی نشانه های منحصر به فرد هستند مانند عنوان فردی مثل اثر انگشت.

 

پیکر بندی عطر

 

لغت نامه دنیای عطر – پیکر بندی عطر

نت (NOTE): قرض گرفته شده از زبان موسیقی برای نشان دادن تصور ذهنی بویایی فقط از یک بو. و یا نشان دهنده سه بخش از یک عطر، رایحه اولیه، رایحه ثانویه و رایحه پایه.

 

رایحه اولیه (TOP NOTES): رایحه ای که چند دقیقه پس از اسپری عطر به مشام میرسد. این رایحه در شکل گیری احساس اولیه فرد نسبت به عطر نقش مهمی دارد.

 

رایحه ثانویه (MIDDLE NOTES): درست زمانی که رایحه اولیه در حال محو شدن است رایحه ثانویه شکل می گیرد. رایحه ثانویه بدنه اصلی عطر را تشکیل می دهد و از آن جهت به آن قلب عطر گویند. رایحه ثانویه، ۱۰ -۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا اثر خود را بر روی پوست نشان دهد.

 

رایحه پایه (BASE NOTES): بعد از محو شدن رایحه ثانویه، رایحه پایه آشکار می گردد. نت پایه عمق و استحکام هر عطر را به وجود می آورد از این جهت در ترکیبات این گروه معمولا از نت های غنی و عمیق استفاده می گردد.

 

بدنه عطر (BODY): اساس اصلی عطر (رایحه ثانویه و یا قلب عطر) که پیکر اصلی عطر را تشکیل میدهد و برای توصیف عطر از آن استفاده می شود.

 

لایه بندی عطر (FRAGRANCE LAYERING): اجرا و چیدمان اجزا غیر متجانس و مختلف از نت ها و مواد تشکیل دهنده عطر، از ابتدا تا انتها، که به ساخت عطر منجر میگردد.

 

خانواده عطر (FRAGRANCE FAMILY): عطرهایی که در یک روش مشابه ساخته، و ترکیبات و مواد تشکیل دهنده کلیدی مشترکی دارند اصطلاحا گفته می شود که در خانواده عطر یکسانی قرار دارند.

 

انواع عطر

 

لغت نامه دنیای عطر – انواع عطر

عصاره عطر (PERFUME): غلظتی بین ۱۵-۴۰٪ از مواد معطر. غلیظ ترین، خالص ترین، ماندگارترین و در عین حال گرانترین نوع عطر است.

 

اسپریت دو پرفیوم (ESPRIT DE PARFUM – ESdP): غلظتی بین ۱۵-۳۰٪ از مواد معطر. ترکیبی که به ندرت بین عصاره عطر و ادوپرفیوم استفاده می‌شود.

 

ادو پرفیوم (EAU DE PARFUM – EdP): غلظتی در حدود ۱۰-۲۰٪  مواد معطر. رایج ترین نوع عطر که ماندگاری مناسبی دارد و به گرانی عطر هم نیست. این نوع عطر را با عبارت (millésime) نیز نشان می‌دهند.

 

ادو تویلت (EAU DE TOILETTE – EdT): غلظتی بین ۵-۱۵٪ مواد معطر. رایحه ملایمی دارد که ماندگاری زیادی ندارد و برای تمدید رایحه آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.

 

ادوکلژن (EAU DE COLOGNE – EdC): در واقع همان ادو تویلت (Eau de Toilette) است، که با غلظتی بین ۳-۸٪ از مواد معطر تشکیل شده. عبارت Original Eau du Cologne  یک نام تجاری ثبت شده است.

 

پرفیوم میست (PERFUME MIST): غلظتی بین ۳-۸٪ مواد معطر در حلال غیر الکلی.

 

اسپلش و افترشیو (SPLASH – EdS): غلظت ۱-۳٪ مواد معطر.

 

پماد (POMADES): به چربی جامد معطری که از روش استخراج با روغن‌های جاذب بدست می‌آید، پماد گفته می‌شود، که ترکیبات معطر در مواد خام در آن به چربی حیوانی جذب می‌شوند. پمادها بشکل مواد جامد روغنی و چسبناک دیده می‌شوند.

 

مواد متشکل در عطر

 

لغت نامه دنیای عطر – مواد متشکل در عطر

پالت عطر (PERFUMER’S PALETTE): طیف وسیعی از ترکیبات تشکیل دهنده عطر، که از آن عطر انتخاب شده است. حدود ۳۴۰۰ مواد اولیه خام برای تولید عطر در دسترس است که از این تعداد ۴۰۰ نوع طبیعی و ۳۰۰۰ نوع به صورت مصنوعی است.

 

اسانس (ESSENTIAL OIL): محلول یا عصارهٔ الکلی همراه با روغن فرار است. جوهر یا اسانس بدست آمده از گیاهان توسط تقطیر مواد گیاهی شامل گل، ساقه، دانه، برگ، ریشه، پوست، میوه ها، خزه درخت و ترشحات درختان تهیه می گردد. عنوان “اسانس” فقط برای روغن‌های تقطیر شده یا استخراج شده به کار می‌رود. به دو روش مطلق (در عصاره گیری گیاهان با ارزشی مانند یاس) و عصاره CO2 (که با استفاده از دی اکسید کربن ترکیبات فعال و مطلوب گیاه، بدون تخریب آنها) بدست می آید.

 

روغن عطر (FRAGRANCE OILS): روغن عطر (روغن رایحه دار) اغلب به عنوان عطر نیز شناخته شده است. به تقلید از رایحه های طبیعی ایجاد می گردند. شامل ترکیب معطر مصنوعی مخلوط شده یا اسانس طبیعی می باشد که توسط مواد ناقلی چون پروپیلن گلیکول، روغن سبزیجات و روغن معدنی رقیق شده است. به طور کلی مصنوعی بوده (در نتیجه تجزیه و تحلیل اجزای گیاهان و فرآوری ترکیب شیمیایی آنها به دست می آید) و در برخی موارد به صورت طبیعی تهیه می گردند. شبیه به اسانس طبیعی است و به جای اسانس نیز از آن استفاده می گردد.

 

روغن های ترکیبی- روغن های ویژه (SPECIALTIES): روغن های طبیعی که جداکننده های طبیعی یا مصنوعی هستند، و به تنهایی و یا در ترکیب با تمامی مواد تشکیل دهنده عطر استفاده می شوند. این ترکیبات پیچیدگی کمتری نسبت به ترکیبات اصلی دارند و ممکن است در پایان ارائه محصول برای پردازش خاص و یا ترکیب مواد خام منحصر به فرد استفاده شوند. یک شرکت تحت نام تجاری خاص تامین کننده آنهاست.

 

بیشتر بدانیم: لغت نامه دنیای عطر (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟