نگاه طب سنتی به عطر و مواد معطر + تاثیر عطر در بروز مزاج انسان ها

نگاه طب سنتی به عطر و مواد معطر تاثیر عطر در بروز مزاج انسان ها
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

در طب سنتی، عنوان شده است، که با استشمام هر عطری، حالتی مشخص در بدن پدید می‌آید و همین حالت باعث بروز گرمی، سردی، انرژی، بی‌حسی، بی‌حالی، آرامش، رخوت، سستی، فراموشی یا تیز هوشی در فرد می‌شود.

در واقع طب سنتی، عطر را غذای مغز به حساب می‌آورد و عقیده دارد، که هر فرد، باید براساس قواعدی مشخص از عطرها استفاده کند، در غیر این صورت، با عوارض ناشی از رایحه عطرها مواجه می‌شود.

براساس یافته‌های این طب، افراد گرم مزاج با استشمام رایحه عطرهای گرم، به احتمال بیشتری دچار سردرد می‌شوند، اما همین رایحه گرم باعث آرامش افراد سرد مزاج می‌‌شود و آنها را مقداری آرام تر از حالت عادی نشان می‌دهد.

 

تاثیر روایح بر ذهن

 

دقیقا در نقطه مقابل این موضوع، زمانی که افراد سرد مزاج روایح ترش یا هر رایحه سرد دیگری را استشمام کنند، دچار سردرد و سستی مغز می‌شوند. این رایحه‌ها همچنین باعث بی‌حوصلگی افراد سرد مزاج خواهد شد و می‌تواند خلق آنها را تنگ کند.

 

بیشتر بدانیم: چرا از رایحه عطر سردرد می‌شویم؟ + انواع حساسیت به رایحه عطر

 

بنابراین، اگر بخواهیم هنگام استفاده از عطرها، دچار سردرد یا سایر حساسیت‌ها نشویم، لازم است در رابطه با مزاج عطرهایی که استفاده می‌کنیم اطلاعات کافی را باشیم. جالب است بدانید، که عطرهایی که رایحه غالب آن‌ها از نت‌های گل محمدی، گل مریم، گل یاس یا گل نرگس است، عطرهایی گرم و لطیفی هستند، همچنین نت‌هایی مانند مشک، عنبر، چوب صندل و عود، روایحی بسیار گرم دارند.

 

روایح گلی

 

در مقابل، رایحه‌های مانند انگور، ترنج، لیمو، نارنج، پرتقال و دیگر روایحی اسیدی دارای طبعی سرد هستند، رایحه‌های شیمیایی و روایحی مانند رایحه نفت، بنزین یا واکس، اثرات سردی بخشی برای مغز دارند و در دسته روایح سرد قرار می‌گیرند.

 

روایح سیتروسی

 

براساس تحقیقات در طب سنتی و انواع مزاج‌ها، استمرار استشمام روایحی سرد، باعث اختلال اعصاب و حتی فراموشی در کهنسالی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟