چرا از رایحه عطر سردرد می‌شویم؟ + انواع حساسیت به رایحه عطر

انواع حساسیت به رایحه عطر چیست و چرا از بوی عطر سردرد می‌شویم
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بینی انسان دارای هزار گیرنده بویایی می‌باشد که در تشخیص روایح مختلف به ما کمک می‌کند. این گیرنده‌ها ارتباط مستقیمی با جریان خون و سیستم عصبی بدن داشته و می‌توانند عناصر شیمیایی عطر را مانند یک بزرگراه به سمت مغز هدایت کنند تا ما به درک مشخصی از روایح برسیم. این ارتباط قدرتمند با مغز برای بقای ما انسان ها بسیار با اهمیت است.

برخی روایح (به عنوان مثال رایحه دود آتش یا سایر روایح سمی) می‌توانند یک هشدار یا علامت فوری را در مغز ما ایجاد کنند تا ما سریعا خود را از خطر دور کنیم؛ اما در مقابل بعضی مواقع هم می‌توانند باعث بروز واکنش‌های منفی مثل آلرژی و سردرد در بدن ما شوند. اگر شما هم از سردردهای شدید ناشی از رایحه عطر عذاب می‌کشید، بهتر است بدانید که این موضوع طبیعی بوده و شما تنها کسی نیستید که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند.

این بازخورد منفی به دو عامل طبیعی و ریشه‌ای در بدن؛ شامل میگرن و سینوزیت باز می‌گردد. خوشبختانه سردرد‌های سینوزینی، با استفاده از سرم فیزیولوژی و شستشوی مجاری تنفس از راه بینی، یا از طریق شستشو با محلول آب ولرم و نمک قابل درمان است اما؛ مسئله سردرد میگرنی به عوامل ریشه‌ای‌تری بستگی دارد و به تبع از آن راه پیشگیری و درمان آن هم متفاوت‌تر است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید، که دوست دارید به مقدار زیادی از عطرها استفاده کنید و با درمان حساسیت به رایحه عطر، شناخت علائم و نشانه‌های آلرژی نسبت به تمامی مواد شیمیایی موجود در عطرهای مختلف امری ضروری و حیاتی برای‌تان به شمار می‌رود. با شناخت علائم و نشانه‌های حساسیت می‌توان از بروز مشکلات و عوارض جدی پیشگیری کرد.

 

تشخیص حساسیت به رایحه عطر

حساسیت به عطر و ادکلن را چگونه تشخیص دهیم

اگر فردی در اثر استشمام رایحه عطر احساس کسالت می‌کند، این امکان وجود دارد که دچار حساسیت یا آلرژی به عطر یا سایر مواد معطر باشد.

به طور کلی، احتمالا انسان در طول یک روز بارها و بارها در خانه، محل کار، مترو، اتوبوس، مدرسه، دانشگاه و سایر مکان‌ها با مواد معطری مانند انواع عطر خوشبوکننده‌های هوا، انواع مواد آرایشی و بهداشتی و مواد شوینده معطری همچون نرم کننده‌های معطر لباس، پودر لباس‌شویی و مایع ظرفشویی برخورد می‌کند. بدن اغلب افراد، نسبت به این مواد معطر هیچ گونه واکنشی نشان نمی‌دهد، اما در فرد حساس و آلرژیک، این احتمال وجود دارد، که پس از برخورد، تماس یا استشمام مواد معطر، واکنش‌های خفیف یا شدید آلرژیک بروز کند.

این واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌زا می‌تواند به صورت اگزما، کهیر، سردرد یا سایر مشکلات پوستی و تنفسی بروز پیدا کند. بیماران مبتلا به آسم، ممکن است پس از استشمام مواد معطری خاص دچار حملات آسم شوند و علائم بیماری آن‌ها تشدید شود.

آلرژی به عطر و سایر مواد معطر، به عنوان نوعی چالش بهداشتی در جهان شناخته شده که در طول ۵۰ سال اخیر در حال افزایش بوده است. البته یکی از مهم‌ترین دلایل تشدید و بازنشر این موضوع، تغییر شیوه زندگی انسان‌ها، به خصوص در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته بوده است.

در حال حاضر و براساس یافته‌ها و مطالعات انجام شده، داشتن حساسیت و آلرژی به عطر یا سایر مواد معطر، به عنوان دومین نوع شایع درماتیت تماسی بعد از آلرژی به نیکل شناخته شده است.

از آنجایی که انواع عطر و به طور کلی رایحه‌های تند و قوی، ممکن است در هر مکانی وجود داشته باشند، بنابراین به نظر می‌رسد، که اجتناب از آن‌ها بسیار دشوار است. به هر حال آگاهی از ماهیت این نوع آلرژی و تشخیص دقیق عامل ایجاد کننده آن، می‌تواند به کنترل و پیشگیری از این بیماری شایع کمک شایانی کند.

 

مواد شیمیایی آلرژی زا در عطر چیست؟

مواد شیمیایی آلرژی زا در عطر و ادکلن چیست

عطرها در حال حاضر به روش‌های متنوع و متفاوتی تولید و به طور کلی اغلب آن‌ها به صورت مخلوطی از چند ترکیب مختلف از اسانس‌های معطر طراحی، تولید و عرضه می‌شوند. در واقع باید گفت، که عطرها نوعی مواد شیمیایی هستند و به طور میانگین این مواد شیمیایی در حدود ۱۴ ترکیب شیمیایی را در خود جای می‌دهند. این ۱۴ ترکیب قادر هستند، که انواع علائم خفیف و شدید ناشی از آلرژی را در مصرف‌کنندگان پدید آورند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث افزایش پتانسیل بروز آلرژی‌های ناشی از رایحه عطر را توجیه کند، سهولت اکسید شدن مواد شیمیایی موجود در ترکیب سازنده‌ عطر است.

 

بیشتر بدانیم: نگاه طب سنتی به عطر و مواد معطر + تاثیر عطر در بروز مزاج انسان ها

 

در عملکرد این فرآیند شیمیایی، محصولاتی که اکسید می‌شوند، به عنوان نوعی عامل سمی عمل می‌کنند و سطح حساسیت سیستم ایمنی بدن را در افراد بالا می‌برند.

از دیگر مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت عطر، لینالول می‌باشد. از لینالول ترکیبی به نام لینالیل استات مشتق می‌شود و در صورتی که این ترکیب در معرض هوای آزاد قرار بگیرد، امکان بروز آلرژی افزایش خواهد یافت.

لیمونن (Limonene) یکی از انواع مواد شیمیایی پرکاربرد در صنعت تولید انواع عطر است، که به عنوان حلال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده‌ شیمیایی نه تنها احتمال بروز انواع حساسیت را بالا می‌برد، بلکه در فرآیند تولید اوزون نیز وارد می‌شود و برخی مواد سمی از جمله استالدئید و فرمالدئید را تولید می‌کند. لازم است بدانید، که این مواد برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

 

انواع حساسیت به عطر چگونه است؟

انواع حساسیت به عطر و ادکلن چگونه است

آلرژی به عطر در افراد مختلف به عکس‌العمل بدن هر یک از افراد ارتباط دارد. البته به طور کلی مهم‌ترین و متداول‌ترین علائمی که نشان دهنده بروز آلرژی و حساسیت در اثر مصرف یا استشمام مواد معطر است، شامل مواردی از جمله سردردهای ملایم یا بسیار پردرد، تحریک پوستی و خارش، عطسه کردن، سرفه کردن و آب‍ریزش بینی یا اصطلاحا رینیت آلرژیک می‌شود.

علاوه بر این‌ها، از سایر انواع حساسیت به رایحه عطر، می‌توان به خستگی، کسلی و تنگی نفس، دردهای عضلانی، ریزش اشک از چشمان، خارش و سرخی چشم، خس خس سینه، عدم تمرکز، ورم سر و صورت، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

براساس آخرین تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به بیماری میگرن در صورتی که در معرض مواد شیمیایی معطر قوی قرار بگیرند، به سرعت دچار حملات میگرنی خواهند شد.

معمولاً متداول‌ترین نوع آلرژی به عطر در پوست مشاهده می‌شود. پوست بدن انسان با توجه به نوع مواد شیمیایی، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهد.

اغلب در افرادی که نسبت به مواد شیمیایی معطر حساس هستند،سیستم ایمنی بدن حساسیت را به شکل خارش و التهاب منعکس می‌کند، به خصوص در مواقعی که این مواد با پوست‌ در تماس قرار بگیرند.

 

چرا از بوییدن رایحه عطرها سردرد می‌گیریم؟

چرا از بوییدن رایحه عطرها سردرد می‌گیریم

اصولا علت سردرد با رایحه عطر بر اثر بوییدن رایحه یک عطر خاص به وجود می‌آید به دو مورد شامل میگرن و سینوزیت باز می‌گردد. خوشبختانه سینوزیت با روشی ساده یعنی شستشوی مجاری تنفسی با استفاده از آب ولرم و کمی نمک قابل کنترل است، اما درمان سردرد ناشی از بوی عطرها به دلیل میگرن، کمی پیچیده‌تر و دشوارتر است و با درمان سردرد سینوزیتی ناشی از رایحه عطر تفاوت دارد.

گاهی پیش می‌آید، شما عطری را تا حتی نیمه‌های شیشه آن استفاده می‌کنید و کم کم احساس می‌کنید که نسبت به رایحه آن حساسیت و آلرژی پیدا کرده‌اید یا با رایحه آن دچار سردرد یا سنگینی سر می‌شوید. البته فراموش نکنید، که تغییرات فصلی و یا آلرژی‌های فصلی نیز به این موضوع مرتبط هستند.

در صورتی که عطری مورد استفاده شما، باعث بروز سردرد برای‌تان شده است و شما، فرصت دوش گرفتن ندارید، بهتر است با یک پنبه آغشته به الکل، گردن خود را پاک کنید و برای خود یک قهوه یا یک نسکافه درست کنید و هم زمان با نوشیدن قهوه یا نسکافه، آن را چندین بار استشمام کنید تا مجاری تنفسی شما، کاملا از رایحه عطری که برای‌تان حساسیت ایجاد کرده است، پاک شود.

اگر باز هم مایل به استفاده از آن عطر خاصی هستید که برای‌تان سردرد ایجاد کرده است، توصیه می‌کنیم، دیگر عطر را نزدیک به مجاری تنفسی خود نظیر گردن یا پشت گوش‌تان نزنید. در چنین شرایطی، بهترین روش آن است، که تنها مقدار بسیار کمی از عطر را به قسمت‌های پایینی لباس خود اسپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟