چرا برخی از عطر ها گران قیمت هستند؟ (بخش اول)

چرا برخی از عطر ها گران قیمت هستند
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

حتما تا به حال راجع به قیمت بالای عطر و مواد معطر فکر کردید، اما قیمت گذاری عطرها بر چه اساس تعیین میشه؟

دلیل گران قیمت بودن عطر چیست؟

بسیاری از عطرها دارای مقدار معینی از باکیفیت ترین مواد طبیعی خالص در ساختار خود هستند، که از سراسر جهان و دورترین مکان ها تهیه می‌شوند.

به عنوان مثال برای ساختن حدود ۴۵۰ گرم روغن گل رز، بیشتر از یک تن گلبرگ گل استفاده می‌شود، که حدود ۳ تا ۴ هزار دلار هزینه دارد و این رقم، رقم کمی نیست، همچنین میوه جوز از هند، گل های رز از بلغارستان، آفریقای شمالی، فرانسه و کشور هایی از این قبیل تهیه می‌شوند، که فراهم کردن آنها کار بسیار هزینه بر و سختی است.

از طرفی برند سازنده عطر، محصولات خود را در نشریات ماهانه تبلیغ می‌کنند، به عنوان مثال صرف هزینه حدود ۳ میلیون دلاری برای یک صفحه تبلیغـات در مجلـه ووگ؛ در آخر جالب است بدانید که بعضی از شناخته شده ترین طراحان و عطر سازان برتر در دنیا بیشتر از ۱۰ میلیون دلار به عنوان دستمزد از برندهای مطرح جهانی دریـافت می‌کنند.

در ادامه به ۶ دلیل برای گران قیمت بودن بعضی عطرها می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید:

 

۶ دلیل برای گران قیمت بودن بعضی عطرها

عطرهای مختلف از برندهای مختلف، دارای فرمول‌های متنوعی هستند. در ساختار هر یک از این فرمول‌ها مواد مشخصی استفاده می‌شود، که بعضی از این مواد طبیعی هستند. استفاده از مقدار مشخصی مواد طبیعی برای تولید عطرها، باعث گران‌تر شدن قیمت عطرها می‌شود.

جالب است، بدانید که برای ساخت فقط ۴۵۲ گرم روغن گل محمدی، بیش از یک تن گلبرگ گل استفاده می‌شود و همین موضوع، سه تا چهار هزار دلار هزینه دارد. این ماجرا در مورد بسیاری دیگر از انواع روغن‌های اسانس‌دار نیز صدق می‌کند.

معمولا اسانس عطرهای مختلف از نقاط مختلف جهان جمع‌آوری و فرآهم می‌شوند. این موضوع نیز باعث گران تمام شدن هزینه عطر می‌شود. مثلا تامین میوه جوز هندی یا چوب صندل که محل پرورش آن‌ها در کشور هندوستان است، بسیار گران تمام می‌شود، یا تهیه گل‌های رز از بلغارستان، آفریقای شما و فرانسه، هزینه‌بر است.

فرای از این دلایل، مواد طبیعی، که هسته اصلی فرمول عطر به شمار می‌روند، معمولا بسیار گران هستند و استفاده از عصاره آن‌ها برای عطر، بسیار گران تمام می‌شود. البته دلیل گران بودن یک عطر خاص، تنها به همین یک دلیل منتهی نمی‌شود و عوامل مختلفی در گران قیمت شدن عطر تاثیرگذارند. در ادامه به توضیح دلایل اصلی برای گران بودن بعضی عطرها می‌پردازیم:

کمیاب و خاص بودن مواد تشکیل دهنده

دلیل اول: خاص و کمیاب بودن مواد اولیه

برخی از عطرها شامل گلبرگ‌های کمیاب یا اسانس ریشه‌های درخت‌های کمیابی هستند، که به دست آوردن آن‌ها دشوار است. بنابراین شاید درست باشد، اگر بگوییم که گران بودن روغن‌های به کار رفته شده در عطر یا مواد به کار رفته در آن، یکی از دلایل گران بودن عطرها هستند.

سه ماده تشکیل دهنده که جزء گران‌ترین مواد کمیاب برای تولید عطر به حساب می‌آیند:

 

عود

عود ماده‌ای ارزشمند است، که هر یک کیلوگرم آن در بازار جهانی حدود ۳۰۰۰ دلار است. رزین معطر تیره رنگ که به عنوان یک سیستم دفاعی علیه عفونت قارچی در گران‌ترین چوب جهان یعنی درخت آگار ترشح می‌شود، عود نام دارد.

عود یکی از گران‌ترین مواد سازنده عطرهای گران قیمت است. درخت آگار، بومی جنوب شرقی آسیا و جنوب آمریکا است. توجه داشته باشید، که عود با رایحه چوبی و دانه‌ایِ مسحورکننده‌اش، رایحه‌ای ارزشمند محسوب می‌شود و در آسیای میانه بسیار پرطرفدار است.

استخراج رزین‌های جاسازی شده در بدنه درخت به دلیل بازده پایین استخراج مواد گیاهی و همچنین روند کند و عملیات پرمشقت استخراج‌شان، هزینه‌های بسیار زیادی دارد.

 

عنبر

عنبر یکی از مواد کمیاب و گران قیمتی است، که یک کیلوگرم از آن در بازار جهانی حدود ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد. عنبر از مواد ترشح شده از سیستم گوارشی نوعی نهنگ به نام نهنگ اسپرم به دست می‌آید. این ماده در ابتدای سال‌های زندگی نهنگ بوی مدفوع دریایی دارد و با افزایش سن آن به رایحه‌ای شیرین و خاکی تغییر می‌کند.

عنبر، علاوه بر داشتن رایحه منحصر به فرد، به عنوان تثبیت کننده در عطر نیز کاربرد دارد و باعث دوام و ماندگاری بیشتر عطر می‌شود.

 

زنبق زرد

هر کیلوگرم زنبق زرد در بازار جهانی حدود ۳۰۰۰ دلار ارزش دارد. این رایحه عطر که از ریشه زنبق استخراج می‌شود، رایحه‌ای شبیه به بوی بنفشه دارد. زنبق زرد رایحه صابونی، شیرین، گلی و خاکی دارد.

برای استخراج روغن زنبق که به کره زنبق مشهور است، ۳ تا ۵ سال باید صبر کرد تا ریشه آن کاملا خشک شود. هزینه و زمان زیادی برای تولید روغن زنبق صرف می‌شود و به همین دلیل، این ماده، به یکی از گران‌ترین و با ارزش‌ترین مواد به کار رفته در عطر تبدیل شده است.

 

تولید عطر در برندی معروف

دلیل دوم: تولید عطر در قالب یک برند معروف

گران‌ترین عطرها در انحصار معروف‌ترین برندهای تولید عطر هستند. بعضی از شرکت‌ها، برای تبدیل شدن به یک برند معروف و شناخته شدن با این عنوان، هزینه‌های گزافی را پرداخت می‌کنند.

 

بسته‌بندی خاص و سبک تولید عطر

دلیل سوم: سبک تولید و بسته‌بندی خاص عطر

همان طور که می‌دانید، برخی از عطرها در شیشه‌های دست ساز و تماما کریستالی تولید می‌شوند، نمونه این عطرها را می‌توانید در عطرهای برند Lalique مشاهده کنید. طراحی و کیفیت شیشه عطر می‌تواند هزینه‌های زیادی را در بر بگیرد، به همین علت است که تفاوت قیمت یک عطر ۵۰ میل با یک عطر ۱۰۰ میل بسیار ناچیز است.

تولید و طراحی عطر به تخصص بسیار زیادی را نیاز دارد. در آلمان صدها مدل عطر آلمانی و ارزان قیمت وجود دارد، اما هیچکدام از آن‌ها در کشورهای دیگر عرضه نشده‌اند و حتی اگر عرضه هم شوند، مطمئنا مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.

کشورهای سوریه پیش از وقوع جنگ، پاکستان، امارات، چین و به تازگی ایران، به عنوان کشورهای تولید کننده عطر شناخته شده‌اند. البته متاسفانه تمامی تولیدات این کشورها با استفاده از شیوه مشابه‌سازی با ترکیبات شیمیایی و‌ به صورت غیر استاندارد تولید می‌شوند.

در حقیقت تولید با این شیوه، نه تنها کار پیچیده و سختی نیست، بلکه تمامی ادوات و امکانات لازم برای تولید عطر با رایحه، شیشه و جعبه مورد علاقه افراد، به سادگی قابل تأمین و سفارش است. این سبک تولید، اصطلاحا با نام تولید زیرزمینی نیز شناخته می‌شود.

 

مشاهده بخش اول ۶ دلیل برای گران قیمت بودن بعضی عطرها: چرا برخی از عطر ها گران قیمت هستند؟ (بخش دوم)

 

هزینه تولید زیرزمینی هر عطر اماراتی، مبلغی در حدود ۲۰ تا ۲۵ درهم، معادل ۱۳۲ تا ۱۵۰ هزار تومان است و این قیمت همراه با شیشه و جعبه لوکس تعیین می‌شود. البته عطرهای زیرزمینی هم، معمولا درجه بندی می‌شوند. نمونه‌هایی که بیشتر مشابه با عطرهای اصل هستند، به High Copy معروف‌اند و رایحه‌ای بسیار مشابه با عطر اورجینال و غیر قابل تشخیص از آن دارند.

تقریبا همه عطرهای برندهای مطرح مانند لانکوم، ایو سن لورن، گرلن، دیور، گوچی، شنل، ورساچه و سایر برندهای محبوب و گران قیمت، دارای نمونه‌های تولید شده به صورت زیرزمینی هستند.

حتما در فروشگاه‌های مختلف نام‌های عجیب زیادی را با این توصیفات دیده‌اید، که پس از جستجو در اینترنت، هیچ اطلاعاتی درباره آن‌ها مشاهده نمی‌کنید. در بعضی موارد این عطرها با نام نیش و دست ساز ارائه می‌شوند و در بسیاری موارد عطرهای اماراتی و مشابه، اما در حقیقت این اسانس‌های سراسر شیمیایی، می‌توانند قاتل خاموشی برای انسان به شمار بروند.

در بین کمپانی‌های معتبر خارجی هم تخصص تولید عطر فقط منحصراً در اختیار چند کمپانی است، اگر این تصور را دارید، که لانکوم بهترین عطرها را تولید می‌کند، در حقیقت باید از کمپانی لورآل تشکر کنید. یا اگر نظرتان این است، که تام فورد بهترین عطر جهان است، باید قدردان شرکت استی لادر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟