چرا رایحه عطرم را احساس نمی کنم؟

اهمیت حس بویایی و ناتوانی حس روایح
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

به صورت میانگین هر فرد روزانه بین پانزده تا بیست هزار بار دم و بازدم می کند. زمانی که به عمق این عدد دقت کنیم به وضوح در می یابیم که با هر بار دم و بازدم این شانس برای ما فراهم می شود تا با تنفس رایحه عطری خوشبو، تاثیرگذاری رایحه را بر روح و جسم خود احساس کنیم، چون به هیچ عنوان نمی توان حس بویایی خود را حذف کنیم.

اهمیت حس بویایی

با توجه به تحقیقات موسسه رایحه شناسی آمریکا، هر انسان به صورت میانگین توانایی تشخیص دو هزار بوی متفاوت را دارد. دانشمندان عقیده دارند که رایحه عطر قادر است بر روی رفتار های انسان خصوصاً در لحظات اولیه برخورد، هم بر روی رفتار احساسی افراد و هم بر روی رفتار اجتماعی آن ها تاثیر گذار باشد. رایحه یکی از قوی ترین روش ها و عامل های تحریک کننده سیستم هشدار دهنده شیمیایی بدن انسان است. بدن با استفاده از رایحه مولکول های اطراف، به خوبی درک می کند که در موقعیت خطر و یا آرامش قرار گرفته است و این موضوع باعث نجات جان انسان ها می شود. استاد دانشگاه جورجیا آمریکا در رابطه اهمیت حس بویایی: « در مورد استفاده از دیگر حس ‌ها، انسان قبل از هر عملی فکر می ‌کند در حالی که در مورد حس بویایی انسان قبل از هر تفکری واکنش نشان می ‌دهد.»

حس بویایی رایحه ها

از طرف دیگر حس بویایی به صورت خیلی تاثیر گذار به واکنش های احساسی انسان مرتبط است به طوری که ۷۵% احساسات هر فرد به وسیله رایحه ایجاد می شود. به طور کلی رایحه عطر قادر است حس هایی نظیر شادی، غم، آرامش، احساس عشق و حتی گرسنگی را به وجود بیاورد. بر اساس تحقیقات دانشمندان، حس بویایی بسیار بر روی یادآوری خاطرات موثر است به طوری که انسان ها با استشمام یک بوی خاص ۱۰۰ برابر توانایی بالاتر نسبت به یاد آوردن خاطره، در مقایسه با این که همان خاطره دیده شود، دارند.

توانایی بویایی بر سایر توانایی‌ های ما، به خصوص بر حس چشایی تاثیر می‌گذارد. در واقع بدون احساس کردن رایحه، جوانه‌های چشایی تنها می‌توانند طعم‌های محدودی را تشخیص دهند و همین موضوع به ظاهر ساده می‌تواند کیفیت زندگی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. حالا شاید این سوال ها برای شما پیش بیاید که:

چرا خودمان پس از مدتی، رایحه عطری را که استفاده کرده‌ایم، دیگر احساس نمی‌کنیم؟

آیا مشکل مربوط به ماندگاری و پخش بوی عطر است؟

آیا رایحه عطر از بین رفته و باید دوباره عطر را خریداری کنیم؟

چرا رایحه عطر زود از بین می رود و باعث می‌ شود، فکر کنید که عطرتان بیشتر از ۱۰ دقیقه دوام نمی آورد؟

چطور دیگران می توانند عطر شما را استشمام کنند، اما خودتان نمی‌ توانید؟ واقعا علت این اتفاق چیست؟

فکر می ‌کنید علت این اتفاقات چیست؟ در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ این سوال را مشاهده کنید.

بوییدن و حس کردن رایحه ها

ناتوانی در شناخت یک رایحه، ارتباط مستقیمی با مکانیزم بقا در سیستم بویایی ما دارد. مغز و سپس بدن ما، عموماً عطر و رایحه مورد نظر را بی خطر می شناسد و از آنجایی که آن رایحه برای مغز ما بی خطر شناخته شده است، تهدید آمیز محسوب نمی شود بدین ترتیب خطری برای ما به وجود نمی‌آورد، در نتیجه محرک واکنش های منفی در ذهن نخواهد بود و به همین خاطر، آن را نادیده گرفته و اینگونه می شود که بدن دیگر آن رایحه خوشایند و غیر خطرناک را درک نمی کند و خیلی زود نسبت به آن بی ‌تفاوت می‌شود.

کر شدن حس بویایی

کر شدن حس بویایی به معنای از دست دادن کامل توانایی درک روایحی است، که دیگران به راحتی آن ها را استشمام می کنند. این اتفاق زمانی رخ می دهد، که مغز شما رایحه مورد نظر را به عنوان یک بوی آشنا شناسایی می کند. در واقع ناتوانی در درک رایحه یک عطر پس از مدت زمان مشخص شده ای، نشان دهنده مشکل خاصی در عطری که خریده‌اید یا در احساس بویایی شما نیست؛ بلکه در واقع عدم درک رایحه یک عطر پس از مدت زمانی مشخص، نشان دهنده سلامت حس بویایی شماست. جالب است، به این نکته نیز توجه کنید، که عطرهای مرغوب، معمولا به همین دلیل از ساختاری چند لایه تهیه می‌شوند.

خستگی بینی

حتما شما هم مانند خیلی از افراد شیک ‌پوش دیگر، پیش از آن که از خانه خارج شوید، عطر می زنید و در تمام طول روز، دوستان یا همکاران ‌تان در مورد رایحه عطر خوشایندی که زده‌اید، نظر می دهند و با ذوق از آن تعریف می‌کنند، اما خودتان رایحه آن را اصلا متوجه نمی ‌شوید. حتی اگر اطرافیان هم به عطر شما توجه کنند، بازهم با خودتان می گویید عطری که این همه برایش هزینه کرده‌اید، ارزشش را نداشته، زیرا رایحه آن زود پریده است و دیگر آن را متوجه نمی ‌شوید.

استفاده از اسانس و عطر

در واقع دلیل اصلی این اتفاق عجیب، پخش شدن اتم های عطرتان در هوا نیست، بلکه علت اصلی در خستگی بینی شما، آن هم تنها چند دقیقه پس از بوییدن رایحه عطر خلاصه می‌شود. هنگامی که شما برای اولین با رایحه عطری را می‌بویید، گیرنده‌های عطر در حس شامه شما یک سیگنال به سیستم لنفاوی مغزتان ارسال می‌ کنند. در واقع گیرنده‌های مغز تعیین می ‌کنند که شما چگونه آن عطر و رایحه خاص آن را پردازش و احساس کنید.

گیرنده‌های بینی اساساً بعد از دو بار تنفس به نوعی خاموش و باعث می‌ شوند، که عطر و بوی مورد نظر فارغ از اینکه در ابتدا قوی بوده، شروع به محو شدن کند. حتی کارشناسان و دانشمندان دقیقاً نمی‌ دانند چرا ما به رایحه عطری که استفاده کرده‌ایم عادت می‌کنیم، آن‌ها فقط می ‌دانند که این اتفاق رخ می‌دهد. به همین دلیل است، که ما به راحتی می ‌توانیم عطرهای غیر منتظره یا ناشناس و غریبه را در خانه‌هایمان استشمام و احساس کنیم.

سیستم بویایی انسان بر خلاف سیستم شنوایی او که قادر به انتخاب از سیگنال های صوتی محیط است، نمی تواند انتخاب کند که برکدام رایحه متمرکز شود و تمامی آن ها را دریافت می کند. اما در مقابل گوش های ما می ‌توانند در بین تلفیقی از صداهای متفاوت، یکی را انتخاب و باقی را طرد کنند. به این ترتیب، از لحاظ شنوایی انسان می تواند بر روی یک صدا متمرکز شود اما، سیستم بویایی این طور نیست و نیاز دارد تا همه روایح را استشمام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در اولین سفارش از حس برتر، 5% تخفیف بگیرید! با کد تخفیف:Firstbuy
به لیست انتظار برای موجودی این عطر بپیوندید با عرض سلام به محض اینکه این محصول در انبار موجود شود به شما اطلاع می‌دهیم، در صورت تمایل لطفا آدرس ایمیل خود را جهت با خبر شدن از موجودی این محصول ثبت کنید.
× نیاز به مشاوره دارید؟