دانستی‌ها

تفاوت عطر با اسانس عطر چیست؟ (۷ تفاوت اصلی عطر با اسانس عطر)

تفاوت بین اسانس و عطر چیست؟

یکی از سوالات متداولی که ذهن اکثر مخاطبان را به خود مشغول کرده است، تفاوت بین عطر و اسانس عطر می‌باشد. این مسئله، تأثیری اساسی بر روی میزان ماندگاری و همینطور پراکندگی آن خواهد داشت؛ پس جزء اصلی ترین دغدغه‌های یک خریدار عطر بشمار می‌رود.

ما در این مقاله قصد داریم به صورت کوتاه، توضیحاتی را در رابطه با غلظت عطر‌ها و تفاوت آن‌ها با یکدیگر خدمت شما عزیزان ارائه دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

تفاوت عطر با اسانس عطر چیست؟

واژه اسانس به روغن‌های معطر گفته می‌شود و واژه عطر به هر نوعی از روغن‌های معطر، ادوپرفیوم‌ها، ادوتویلت‌ها، ادوکلن‌ها و یا هر گونه ماده معطر گفته می‌شود. عطرها به گروه‌های مختلفی از لحاظ غلظت ماده معطر (اسانس) تقسیم می‌شوند:

 

1) عطر خالص یا اسانس معطر خالص که از 50 تا 90 درصد اسانس عطر خالص برخوردار است، به صورت روغن معطر و با نام اسانس عطر یا عطر خالص عرضه می‌شود؛ این گونه عطرها از ماندگاری بسیار بالا و پخش بسیار پایین برخوردارند.

 

اسانس خالص

 

2) عطرهایی با غلظت پرفیوم که بین 15 تا 40 درصد از اسانس عطر یا عطر خالص برخوردار است، بر روی عطر با عنوان Parfum ،Perfume و یا Extrait de Parfum مشخص می‌شود و سازمان عطرسازی جهان (ایفرا) غلظت معمول را 20 درصد اعلام نموده است.

 

پرفیوم

 

3) عطر با غلظت اسپریت دوپرفیوم (Esdp) که بین 15 تا 30 درصد از اسانس عطر یا عطر خالص برخوردار است و بر روی عطر با عنوان Esprit de Parfum مشخص می‌شود و به طور معمول مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

اسپریت دو پرفیوم

 

4) عطر با غلظت ادوپرفیوم (Edp) که بین 10 تا 20 درصد از اسانس عطر یا عطر خالص برخوردار است و بر روی عطر با عنوان Eau de Parfum ،Millésime و یا Eau de Perfume مشخص می‌شود و سازمان عطرسازی جهان (ایفرا) غلظت معمول را 15 درصد اعلام نموده است. (از لحاظ ماندگاری و پخش می‌تواند بهترین انتخاب باشد)

 

ادو پرفیوم

 

5) عطر با غلظت ادوتویلت (Edt) که بین 4 تا 15 درصد از اسانس عطر یا عطر خالص برخوردار است و بر روی عطر با عنوان Eau de Toilette مشخص می‌شود و سازمان عطرسازی جهان (ایفرا) غلظت معمول را 10 درصد اعلام نموده است.

 

ادو تویلت

 

6) عطر با غلظت ادوکلن (Edc) که بین 2 تا 5 درصد از اسانس عطر یا عطر خالص برخوردار است و بر روی عطر با عنوان Eau de Cologne مشخص می‌شود و سازمان عطرسازی جهان (ایفرا) غلظت معمول را 5 درصد اعلام نموده است. (به اشتباه در کشورمان به تمامی عطرهایی که اسپری می‌شوند ادوکلن گفته می‌شود که این موضوع اشتباهی عامیانه در بین افراد جا افتاده است.)

 

ادو کلن

 

7) عطر با غلظت ادوفرش (Edf) که بین 1 تا 3 درصد از اسانس عطر یا عطر خالص برخوردار است و بر روی عطر با عنوان Eau de Fraiche مشخص می‌شود. (این غلظت عطر برای بادی اسپلش‌ها و افترشیوها استفاده می‌شود و ماندگاری آنچنانی ندارد و صرفا برای مدتی کوتاه از آن‌ها بهره می‌برند.)

 

اوفرش

در انتها امیدواریم از مطالب گفته شده در زمینه عطر و غلظت آن، بهره کافی را برده باشید و در هنگام خرید عطر، حتماً به این موضوع مهم توجه بنمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *