دانستی‌ها, دانستی‌های دنیای عطر

لغت نامه دنیای عطر (بخش سوم)

لغت نامه دنیای عطر

احتمالا تا به حال هنگام خرید عطر یا تحقیق در رابطه با آن در اینترنت با لغاتی مواجه شده باشید که به نظر در چند عطر دیگر قبلا آن را مشاهده کرده‌اید، که هم برای دانستن علت کاربرد آن‌ها کنجکاو شده باشید و هم دوست داشته باشید معنای آن‌ها را بدانید. گاهی اوقات هم این کلمات و تشابهات اسمی عطرها شما را گیج می‌کند، خصوصا وقتی که می‌بینید ظاهر برخی عطرها خیلی به هم شبیه هستند. این یک امر طبیعی است که در این زمان حس کنجکاوی در شما زنده شود و دوست داشته باشید بدانید چه منطقی پشت این کلمات در دنیای عطر وجود دارد. واقعیت این است که این اسامی معانی به خصوصی دارد که دانستن آن شما را در انتخاب عطر دلخواهتان کمک می‌کند.

 

واژه های متداول در تعریف رایحه

 

واژه های متداول در تعریف رایحه

آکورد (ACCORD): نهاد، سرشت اصلی عطر. آکورد های عطر هماهنگی و تعادل سه یا چهار نت را که در ساخت رایحه ای جدید نقش دارند بر عهده دارد.

 

هارمونی – هماهنگی (HARMONIOUS): رایحه، آکورد و یکپارچگی و یگانگی رایحه را هارمونی گویند.

 

تم (TONALITY): آهنگ غالب یا تم یک رایحه.

 

پراکنش (DIFFUSION): توانایی عطر، در سرعت پراکندگی در محیط، نفوذ به فضای اطراف و احاطه آن است.

 

ماندگاری (TENACITY): توانایی یک عطر نسبت به حفظ خط بوی مشخص آن.

 

شدت (STRENGTH): شدت نسبی تاثیر رایحه و عطر.

 

عمیق (DEPTH): اشاره به رایحه عطر که از نوسانات کم با ابعادی غنی و نیرومند تشکیل شده.

 

سنگین (HEAVY): رایحه ای که می تواند قوی، شدید و اغلب شیرین و یا بالسامیک باشد.

 

ملایم (LIGHT): بصورت کلی غیر شیرین، عطرهایی را شامل می گردد که در آنها نت های تازه غالب است، اغلب بصورت ادکلن یا دئودورانت برای استفاده در آب و هوای گرم و یا برای ورزش فرموله و طراحی شده اند.

 

مهاجم (HEADY): هیجان انگیز، درخشان، تحریک کننده.

 

دلنشین (MELLOW): رایحه ای که احساس تعادل، نرمی و غنی بودن را تداعی می کند.

 

زننده (HARSH): خام، نا متعادل، بوی خشن وتند.

 

پایداری (STABILITY): زمان معقول برای پایداری یک عطر که معمولا تحت تاثیر برخی از مواد اولیه، گرما، نور و هوا است.

 

محو شونده (EVANESCENT): سرعت محو رایحه عطر.

 

رایحه های مخفی (UNDERTONES): رایحه های ظریف و مخفی از پس زمینه های یک عطر آشکار می گردد.

 

رایحه مخملی (VELVETY): رایحه نرم، لطیف و دلپذیر. بدون هرگونه ماده شیمیایی خشن.

 

فرمول هماهنگ (VERTICAL FORMULA): ترکیبی که در آن از نت های اولیه تا پایه به راحتی قابل توصیف است. این عطر ها عمدا طوری طراحی شده اند که از نت های اولیه تا پایه قابل تشخیص باشند.

 

مین آکوردها

 

مین آکوردها (رایحه های اصلی)

منابع حیوانی (ANIMALIC): اشاره به منابعی است که از حیوانات مشتق شده، مانند عنبرسائل، مشک، فیبر کاستور. این منابع روغنی سنتتیک در عطر سازی مدرن امروزی استفاده می گردند. بسیاری از این منابع رایحه ای ناخوشایند دارند اما در مقادیر بسیار کمتر در عطر سازی استفاده می گردند و به عطر عمق و لذت می دهند.

 

عنبر سائل (AMBERGRIS): ماده ای که از بدن نهنگ بدون آزار رساندن به وی بدست می آید. عنبر سائلی که نهنگ برای تولید مثل در بدن خود ایجاد می کند به عنوان پادزهر در مقابل موجودات دریایی نیز عمل می کند.

 

کهربا (AMBER): در عطر سازی اشاره به توافقی توسعه یافته با استفاده از ترکیبات گیاهی و یا مواد مصنوعی است که به عنوان کهربا شناخته می شود و به تقلید از رایحه عنبر سائل ایجاد گردیده.

 

چرم (LEATHER): ترکیبی قوی در عطر که در پایه دودی نیز استفاده می گردد. تند گاهی تلخ و یا شیرین.

 

مشک بو (MUSKY): ماده ای اساسی در عطر که گران قیمت بوده و به صورت تصفیه شده در اکثر لوازم بهداشتی و آرایشی مانند لوسیون های حمام، خمیر دندان، صابون، شامپو، مواد شوینده استفاده می شود. مشک طبیعی در حالت خام آن تند است. در عطر سازی مشک معمولا به عنوان نت اساسی در پایه قرار می گیرد. هزینه بالا و کمبود مشک طبیعی همیشه یک نگرانی برای صنعت عطر بوده و امروزه از مشک مصنوعی در این صنعت استفاده می گردد. مشک معمولا شیرین و گرم است.

 

وانیلی (VANILLA): یکی از عناصر مهم عطر سازی. عطر وانیل بسیار عمیق، ماندگار و نفیس است. وانیل واقعی به دلیل پردازش به صورت دستی بسیار گران است. گرم و شیرین.

 

قهوه (COFFEE): یکی از محصولات با ارزش در جهان . در عطر سازی غنی، گرم و تلخ. به عنوان نمونه ای از این گروه می توان به Thierry Mugler A*Men Pure Coffee اشاره کرد.

 

کاکائو (CACAO): ملایم و محبوب، عطر و بوی دلپذیر. اغوا کننده و کمی تند. عطر Guerlain L’Instant de Guerlain pour Homme Eau Extreme، نمونه ای بارز از این رایحه است.

 

بالسامیک (BALSAMIC): صمغ و رزین، وابسته به بلسان که یکی از کهن ترین اجزا در عطر سازی محسوب می گردد.به عبارت ساده مواد صمغی شکلی که از ترشحات پوسته درختان بزرگ و یا از غلاف گل و یا شکوفه ها بدست می آیند و اغلب خشک شده اند را رزین و یا صمغ می نامند. بسته به منبعی که از آن به وجود آمده ممکن است، شیرین، تلخ و یا تند باشد.

 

عودی (OUD): چوب صمغی معطر. شیرین، عمیق و سنگین و دارای توازن در رایحه.

 

بخوری (INCENSE): سوزاندن مواد معطر و یا رزین که به صورت جامد و یا پودر درآمده اند. حاصل دودی معطر و خوشبو است.

 

دودی (SMOKY): بوی دود علاوه بر علامت هشدار به عنوان رایحه ای گرم، ملایم و مطبوع نیز شناخته می شود. رایحه دودی به دلیل قدرت پراکنش و گستردگی وسعت بویایی که دارد به نوعی سحر و جادو میکند. چوب، رزین، چرم، پلاستیک، وانیل، نعنا هندی، تنباکو و منابع حیوانی می توانند در رایحه های دودی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

سبز بو (GREEN) – گیاهان سبز: علاوه بر این که رایحه ای مدرن در عطر سازی به حساب میاید، یاد آور چمن، علف های هرز و خزه است که می تواند به وضوح طراوت و تازگی باغی از گل، جنگل های مناطق استوایی و تپه های کوهستانی را تداعی کند. Chanel 19, Ralph Lauren Lauren  و Estee Lauder Beautiful از این دسته هستند.

 

بیشتر بدانیم: لغت نامه دنیای عطر (بخش آخر)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *