دانستی‌ها, دانستی‌های دنیای عطر

جنسیت عطرها

به صورت روزانه افرادی هستند که از خود می‌پرسند، آیا من به عنوان یک زن می‌توانم از عطر‌های مردانه، یا من به عنوان یک مرد می‌توانم از عطر‌های زنانه استفاده بکنم؟ آیا جنسیت عطر در زندگی ما تاثیر گذار است؟

جنسیت عطر‌ها

چرا رایحه ها معمولا در درجه اول با عنوان زنانه و مردانه طبقه بندی می‌شوند و این به چه معناست؟

قدمت عطر‌ها به هزاران سال پیش بر می‌گردد و اولین شواهد در مورد استفاده از عطر، در مصر، بین‌النهرین، ایران و قبرس یافت شده است. در گذشته نیز عطر‌ها به دو دسته زنانه و مردانه تقسیم می‌شدند، ولی آنچه این تفاوت را ایجاد کرده، در زمان های مختلف متفاوت بوده است.

پس واقعا عطر‌ها جنسیت دارند؟

عطرهای زنانه

بیشتر این تفاوت‌ها در افکار و فرهنگ‌ها شکل گرفته و واقعیت ندارد. زیرا در فرهنگ های مختلف این تفاوت‌ها برای عطر‌های زنانه و مردانه فرق دارد. جنسیت عطر مانند جنسیت رنگ‌ها است. مثلا گفته می‌شود رنگ آبی برای مردان و صورتی برای زنان است. این چیزیست که از بچگی با آن بزرگ شده‌ایم و در باور‌های ما جای گرفته است.

عطر‌ها خصوصیات ذاتی ندارند که مردانه و زنانه باشند و این که شما از چه عطری استفاده می‌کنید، فقط و فقط به خود شما و علایقتان بستگی دارد. البته امروزه عطر‌هایی تولید شده‌اند که فارغ از جنسیت برای هم مردان و هم زنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عطر‌های بی‌طرف و بدون جنسیت، عطر‌هایی هستند که به عنوان پاسخ بازار به فرهنگ جنسیت عطر، تولید شده‌اند.

ولی آیا مشکل دارد از عطری که به نام جنس مخالف شناخته شده است استفاده بکنیم؟

عطرهای مردانه

پیشنهاد من به شما این است، اگر عطری را پیدا کردید که از نظر عموم مخالف جنسیت شما است ولی کاملا به شما می‌آید و همراه با شخصیت شماست از آن با اطمینان استفاده بکنید. این عقیده که زنان و مردان بطور طبیعی رایحه‌های خاصی را ترجیح می‌دهند، مانند همان آبی برای پسران و صورتی برای دختران است.

این مبتنی بر زیست شناسی نیست، بلکه یک اختراع فرهنگی جامعه‌ها است. این تفاوت‌ها همیشه بوده و مانند کار مردان در بیرون از خانه و زنان در خانه یا مرد قوی و زن ضعیف، مرد گریه نمی کند و… بوده است. این تفاوت جنسیتی که از بچگی با ما همراه بوده، باعث شده است تا مردان و زنان خجالت بکشند تا از عطر‌هایی که دوست دارند و متفاوت با جنسیتشان است استفاده کنند. این موضوع باعث شده تا تولید کنندگان و فروشندگان عطر از این تفکر استفاده کرده و به راحتی عطر‌های خود را بفروشند.

چرا نباید جنسیت در عطر وجود داشته باشد؟

سال ها است که عطر‌ها در دو دسته مردانه و زنانه تقسیم بندی می‌شوند. مردان باید از عطر‌های چوبی و زنان از عطر های شیرین، گلی و میوه‌ای استفاده بکنند. قطعا این یک راه عالی برای بازاریابی محصولات است. اما در جهان در حال تغییر، امروزه این نظریه دیگر معنی نمی‌دهد و پر از عیب و نقص است. در دوره جدید بی‌طرفی و برابری جنسیتی، عطر باید بدون جنسیت باشد.

از نظر فرهنگ ما عطر مردانه و زنانه چه فرقی دارند؟

عطر های زنانه معمولاً درصد اسانس بیشتری دارند و بوی شدید‌تری می‌دهند. به همین علت زنانه‌ها معمولاً ادوپرفیوم (EDP) و مردانه ها معمولا ادوتویلت (EDT) هستند. البته همیشه هم این گونه نیست. ادوتویلت زنانه هم وجود دارد و تعدادشان هم زیاد است. از طرفی ادوپرفیوم مردانه هم وجود دارد، ولی تعداد کمی دارند.

رایحه عطرهای زنانه معمولاً از گل و میوه است. برای مردان به هیچ وجه از رایحه گل‌ها استفاده نمی‌شود. از میوه‌ها نیز فقط رایحه مرکبات برای آقایان پسندیده است.

عطر های بدون جنسیت

عطرهای یونی س-کس

بیشتر عطرها از نظر رایحه جنسیت دارند و زن و مرد را از هم متمایز می‌کنند. اما دسته‌ای از عطر‌ها که امروزه تولید آن‌ها زیاد‌تر شده است، جنسیت ندارند. این یعنی قابل استفاده هم برای زنان و هم برای مردان هستند. جالب نیست؟ این گونه می توانید مثلا با همسر یا خواهر خود از یک عطر استفاده بکنید و آن را با هم شریک شوید. عطر های بدون جنسیت متنوع و قوی هستند. هدف از تولید این عطر برابری جنسیتی و استفاده از رایحه دلخواه است.

و در آخر باید بگویم، واقعیت این است که شما هستید که با توجه به حسی که عطر در شما ایجاد می‌کند تصمیم می‌گیرید. پس این بار که جذب رایحه یک عطر شدید، بدون توجه به برچسب مردانه یا زنانه به خود فرصت دهید و از آن عطر استفاده کنید.

آن را روی محل نبض، پوست و یا لباس خود اسپری بکنید و پس از گذشت چند دقیقه از خود بپرسید که این عطر برای من مناسب است یا خیر؟ و اگر جواب بله بود، آن را خریداری و استفاده بکنید تا از استشمام بوی خود لذت ببرید.


شما در این مقاله با جنسیت عطرها آشنا شدید.

برای اینکه توضیحات عمیق تری را در رابطه با بهترین و پر فروش ترین عطرهای یونی س-کس

مطالعه کنید و برای خرید اسانس عطرهای یونی س-کس کافیست روی نام آن کلیک کنید.


 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *